O ktorých ste vedeli a ktoré fakty počujete po prvýkrát ?

1) Pozemok pre výstavbu velodrómu v Prešove začali pripravovať už v roku 1981.

2) Stavba sa realizovala viac ako 5 rokov (1983-1989) v dôsledku vytvárania 65.000 m3 násypu z ruín asanovaných domov. Projektantom bol Sportprojekt Brno, dodávateľom boli Cestné stavby Prešov. Výstavbu velodrómu inicioval veľmi aktívny cyklistický oddiel TJ Lokomotíva Prešov v spolupráci s mestom Prešov a Federálnym zväzom cyklistiky v Prahe.

3) Slávnostné otvorenie velodrómu sa konalo 19.júna 1989.

4) Prvým športovcom, ktorý sa oficiálne dotkol plochy štadióna pri jeho otvorení bol parašutista Prešovčan Ladislav Platko, zaslúžilý majster športu a svetový rekordér, slávnostným zoskokom na plochu velodrómu.

5) Slávnostné prestrihnutie pásky a oficiálne odovzdanie velodrómu realizoval aj olympijský víťaz a dvojnásobný majster sveta Anton Tkáč a následne v obleku odjazdil na velodróme prvé čestné kolo.

6) Velodróm bol postavený podľa olympijských parametrov pre tieto cyklistické dráhy.

7) Sklon betónového oválu je 37 stupňov v zákrutách a 12 stupňov na rovinkách, dĺžka dráhy je 333,33 m (3 kolá = 1 km), šírka dráhy je 7,5metra, nájazdový chodník 2,40 m.

8) V roku 2003 tu trénoval aj Peter Sagan, 3-násobný majster sveta a niekoľko násobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France i úspechov na ďalších cyklistických podujatiach a trénoval tu aj jeho brat Juraj.

9) Na velodróme sa konali viackrát aj Majstrovstvá Slovenska v dráhovej cyklistike. Dva majstrovské tituly tu získala aj Lenka Litvínová-Ilavská (Prešov) - najlepšia cyklistka Slovenska v histórii, olympionička z OH Atlanta 1996, víťazka pretekov Giro d´Italia, štvornásobná účastníčka najväčších svetových pretekov Tour de France a mnohých ďalších svetových a európskych súťaží.

10) Pred rozdelením Československa bol prešovský cyklistický oddiel TJ Lokomotíva jedným z najlepších a najväčších cyklistických oddielov nielen na Slovensku ale aj v celej ČSSR, ktorý mal 150 -160 členov. V tých časoch získali 16 titulov M-ČSSR v mládežníckych kategóriách. Klub fungoval pod vedením trénera Ľudovíta Pavelu, ktorý bol vynikajúci cyklista a dlhoročný úspešný cyklistický tréner v Lokomotíve Prešov. Zvíťazil na Veľkých cenách v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku, v Juhoslávii bol druhý. Na 17. ročníku medzinárodných pretekov Okolo Slovenska získal tretie miesto, bol niekoľkonásobný majster Slovenska.